קוד לבוש לנשים בפוליטיקה

קוד לבוש לנשים בפוליטיקה, נשים וקריירה, קוד לבוש לנשות עסקים

קוד הלבוש בעולם הפוליטי ובתפקידים ייצוגיים הנו בעל חשיבות בדרגה ראשונה, במיוחד כשמדובר בנבחרי ובנבחרות העם האמורים לאמץ הופעה הולמת, המכבדת אותם ואת תפקידם במליאה ומחוצה לה.

אשה העוסקת בפוליטיקה, אם ברמה הארצית או המוניציפאלית, נדרשת לקוד לבוש ייצוגי מכובד הכולל חליפות ושמלות מחויטות, ז'קטים, חצאיות ו/או מכנסיים מחויטים, חולצות מכופתרות, חולצות סריג איכותיות, אביזרים איכותיים, בחירת צבעים הולמת וכמובן טיפוח משלים. בנוסף, עליהן לשמור על הופעה נשית, סגנון ייחודי ואמירה אישית.

פוליטיקאית מתבקשת לנהל ביתר שאת, הופעה ותדמית מקצועית, כריזמטית ואמינה, שכן יש נטייה לתקשורת לעסוק במראה שלה הרבה יותר, מהתעסקותה במראה של עמיתה הפוליטיקאי. לא פעם, נתפשת התקשורת כסוקרת את תספורתה ו/או לבושה של פוליטיקאית זו או אחרת, מאשר את תוכן דבריה או משנתה.
למרבה הצער, תופעה זו נפוצה לא רק בישראל אלא בעולם כולו !

יחד עם זאת, על הפוליטיקאית, להתנהל נכונה מול התקשורתאני פרידמן - תדמית ואופנה, קוד לבוש לנשים בפוליטיקה מחייבת אותה להכרת טכניקות שונות להעברת מסרים אפקטיביים וחיוביים "בלתי נשכחים " שכן, מידת הצלחתה תלויה לא רק באידיאולוגיה ובאג'נדה הפוליטית שלה אלא באם ואיך היא עוברת מסך ( או שלא ! )
רופאה מצליחה, עיתונאית מבריקה או אושיה מכובדת העושה את דרכה בפוליטיקה, חייבת להפנים שבעת הצטרפותה לבחירות ולבטח לאחר בחירתה כנבחרת ציבור, תדמיתה משתנה והיא מתבקשת להתאימה למעמדה ולעיסוקה החדש .
גם באירועים רשמיים וגם בחייה הפרטים, על הפוליטיקאית לשמור על תדמית הולמת שכן צלמים רבים אורבים ומנציחים רגעים, לאו דווקא כאלו המחמיאים לה והתואמים למסרים ולערכיה. מספיק לנו לצפות בערוץ הכנסת ולבחון את הופעתן של הנשים המכהנות כדי להבין שקיימת בעיתיות מסוימת בתרגום הלכה למעשה של קוד הלבוש הייצוגי.

לרוב, חוסר ההבנה בהכרת הלבוש ככלי עזר בעל חשיבות להעברת מסרים ו/או תרגום לקוי של השמת קוד הלבוש, עלולים לגרום לפוליטיקאית עוגמת נפש תקשורתית, לעיתים ללא ידיעתה ויהיה עליה לעמול קשה על מנת להחזיר עטרה ליושנה.
גם אם את כבר יושבת ראש מפלגה מכובדת, ראש עיר ו/או חברת כנסת וכבר "עשית את זה" עדיין נדרש ממך לשמור ולשאוף לליטוש הופעתך ולנהל את תדמיתך באופן מכובד, כריזמטי ועכשווי המשדרים מסר ברור שאת יכולה להנהיג, להוביל ולייצג את הציבור שבחר בך .

10 צעדים שיעזרו לך לשדרג את הופעתך ולקדם את עצמך בפוליטיקה

  • נהלי תדמית אפקטיבית שתשרת אותך

ניהול תדמיתך כפוליטיקאית הינו תהליך מתמשך ואקטיבי של הערכה ובקרה המשפיעה על המראה שלך, על דימוייך, על קהל בוחרייך, על מפלגתך ועל תהליך קבלת ההחלטות שלך. לכן, בנוסף לנראות ולהופעה, חשוב לחדד וללטש גם את שפת הגוף, את התקשורת הקולית,את גינוני וכישורי החיים שלך.

  • הקפידי על "שלושת הקצוות"

א. דאגי לתספורת/תסרוקת שתתאים למבנה פנייך, לסוג שיערך, לסגנונך וגילך .
ב. הקפידי על ציפורניים מסודרות ונקיות עם עדיפות למשיכת לק בגוון בהיר.
ג. נעלי נעליים איכותיות, סגורות וסולידיות ובעלות עקב קטן/בינוני .

  • רכשי חולצות ועליוניות איכותיות

מומלץ לבחור בחולצות סולידיות, עם או בלי צווארון, בעלות גזרה מחטבת עם "טוויסט " אופנתי שיעבירו מסר של עדכניות, חדשנות ועכשוויות. העדיפי חולצות בהירות, חלקות המאירות והמחמיאות לגוון הפניך.
הימנעי מבדים עם דוגמאות פסים ומשבצות מרצדות, במיוחד אם את מופיעה בטלוויזיה או באספת בחירות –
הן עלולות להסיח את הדעת מהמסר המילולי שלך .

  • לבשי ז'קט מחויט

הז'קט הינו הפריט בעל מסר החשוב ביותר במלתחה של הפוליטיקאית –
הוא משדר סמכותיות, מנהיגות, אחריות ומקצועיות. יחד עם זאת, אם את בתחילת דרכך, הוא יקנה לך גם הרגשה "מוגנות יתר" וייצור מרחב רצוי מהסובבים אותך.
חשוב לבחור בחליפה או בז'קט מחויטים התואמים למידות ולמבנה גופך, במיוחד באזור הכתפיים, המותניים ובאורך השרוולים.

  • בחרי באיבזור ייחודי

מומלץ לבחור אביזרים איכותיים, אופנתיים וייחודיים מהסוג שיעצימו את הופעתך.
בעת נאום בכנסת או בראיון טלוויזיוני –עגילים, שרשראות וצמידים בוהקים ומרשרשים עלולים למשוך תשומת לב מתוכן דברייך- על כן העדיפי אבזור סולידי.

  • התעטפי בצבעים מחמיאים

בעולם הייצוגי, מומלץ ללבוש חליפות בצבעים כהים כגון שחור,כחול כהה ואפור כהה .
לבישת ז'קט בגוון אדום למשל, יעביר מסר חזק ובעל חשיבות אך גם עלול להתפרש כמסר אגרסיבי, לעומת זאת ז'קט או חולצה  בגוון תכלת או כחול יעבירו מסר של פתיחות תקשורתית .
אם יש לך ראיון בטלוויזיה- וותרי על חולצות בגוון לבן ובחרי במקומן חולצות בגווני השמנת במרקם מט ולא מבריק.
אם את טיפוס אגרסיבי ומיליטנטי ואת מבקשת להעביר מסר מרוכך ונשי יותר, בחרי בלבוש עליון בגווני פסטל רכים בעלי גזרות וקווים מעוגלים, איפור עדין ותספורת רכה- כל אלו ימתנו את תדמיתך.
אם את טיפוס סולידי, ביישני ו/או בתחילת דרכך ואת מעוניינת להעצים את נוכחותך ולשדרג את ביטחונך העצמי – בחרי באופציה של חולצות ולבוש ייצוגי פורמאלי בעלי קווים חדים, בצבעים חזקים וכהים .

  • אל תוותרי על נשיותך ועל מראה אופנתי

בחרי בסגנון ייחודי לך בו תרגישי בטוחה בעצמך, נינוחה ושלמה עם הופעתך –
בחרי בפרטים אופנתיים והשתמשי בהם במתינות, רק אל תשכחי להיות מודעת למסרים שאת משדרת !

  • בני מלתחה פונקציונאלית

על מנת שתוכלי להפיק מלתחה פונקציונאלית התואמת לצרכייך, רכשי פרטי לבוש איכותיים, אופנתיים ועכשוויים, בטקסטורות ובגוונים חלקים.
בחרי בגזרות מחמיאות והמותאמות למבנה ומימדי גופך.
חשוב שגם גווני פרטי הלבוש והאביזרים השונים יתאימו וישתלבו ביניהם.
פרטי לבוש חלקים אלו, ניתנים ללבישה, פעם אחר פעם מכיוון שאין להם סימני זיהוי מיוחדים וניתנים לשדרוג על ידי אבזור מעניין כך תוכלי להכפיל את הופעותייך במינימום פריטים .

  • בחרי לבוש הולם לאירוע

כשאת בתפקיד, בכנסת או באירועים ממשלתיים – בחרי בקוד לבוש פורמאלי – אך אם את מרצה בחוגים פרטיים או נפגשת עם פעילים באסיפת בחירות העדיפי לבוש נינוח יותר אך ייצוגי – המסר שיועבר יהיה של קרבה, חמימות ונגישות.

  • דאגי לתיק עם לבוש חלופי בהישג יד

במהלך שהותך בכנסת, צפויים לך לוח הזמנים עמוס לעייפה בפגישות, עצרות, ישיבות והופעות בלתי צפויות בטלוויזיה, ולך אין ממש מושג מתי תחזרי הביתה לכן, חשוב שיהיה לך בהישג יד תיק עם חולצות, לבוש חלופי ומוצרי טיפוח שיעניקו לך תחושת ביטחון במידה ותצטרכי להחליפם בעת הצורך.

לסיכום,

למרות המאמצים הרבים של ארגוני הנשים ותהליך המתמשך בהעצמת נשים בפוליטיקה, עדיין קיימים פערים גדולים בייצוג הנשים בה –
על כל מועמדת ומצטרפת לשורותיה – חשוב לדעת שעם התווית משנתה וערכיה, עליה לבחון גם את תדמיתה והופעתה, לשדרג וללטש את נוכחותה ולהתמיד בה, תוך בחינה ובקרה מתמדת – כל אלו יעזרו לה לקדם את עצמה, את משנתה ולייצב את המעמד כנציגה ראויה לקהל בוחריה.